سفارش تبلیغ
صبا ویژن
بزرگى آفریننده در اندیشه‏ات ، آفریده را خرد مى‏نمایاند در دیده‏ات . [نهج البلاغه]
 RSS |خانه |ارتباط با من| درباره من|پارسی بلاگ
»» :::چرا حضرت مهدی(عج) ظهور نمیکند؟:::

 

امام زمان (عج)

برنامه حضرت مهدی(عج) با برنامه پیامبران و سایر پیشوایان یک تفاوت کلی دارد و آن این که برنامه وی قانونگذاری نیست، بلکه یک برنامه به تمام معنی اجرایی در تمام جهان است. به این معنی که او مأموریت دارد تمام اصول تعالیم اسلام را در جهان پیاده کند و اصول عدالت و دادگری و حق و حقیقت را در میان جامعه بشری بگستراند.

روشن است که پیاده شدن چنین برنامه انقلابی جهانی، که به وسیله آن اصول عدالت و دادگری و حقّ و حقیقت در میان همه مردم جهان گسترش یابد، به شرایط و مقدّماتی نیاز دارد که تحقق آنها جز با مرور و تکامل همه جانبه اجتماع ممکن نیست؛ برخی از آن مقدمات عبارتند از:
1. آمادگی روحی

در درجه نخست باید مردم جهان برای اجرای این اصول، تشنه و آماده گردند و تا زمانی که در مردم جهان تقاضایی نباشد، «عرضه» هر نوع برنامه مادّی و معنوی مؤثر نخواهد بود. قانون عرضه و تقاضا نه تنها در نظام زندگی اقتصادی حکمفرماست، بلکه مشابه این نظام در عرضه برنامه‌های معنوی و اصول اخلاقی و مکتب‌های سیاسی و انقلابی نیز حاکم می‌باشد و تا در اعماق دل مردم ـ برای این نوع امور ـ تقاضا و درخواستی نباشد، عرضه آن با شکست رو به رو شده و کاری از پیش نخواهد رفت.

امام باقر(علیه‌السلام) می‌فرماید:

«روزی که قائم آل محمّد(صلی الله علیه و آله) قیام کند، خدا دست خود را بر سر بندگان می‌گذارد، در پرتو آن خردها را جمع می‌گرداند و شعور آنان به حد کمال می‌رسد.»[1]

باید مردم جهان برای اجرای این اصول، تشنه و آماده گردند و تا زمانی که در مردم جهان تقاضایی نباشد، «عرضه» هر نوع برنامه مادّی و معنوی مؤثر نخواهد بود. قانون عرضه و تقاضا نه تنها در نظام زندگی اقتصادی حکمفرماست، بلکه مشابه این نظام در عرضه برنامه‌های معنوی و اصول اخلاقی و مکتب‌های سیاسی و انقلابی نیز حاکم می‌باشد و تا در اعماق دل مردم ـ برای این نوع امور ـ تقاضا و درخواستی نباشد، عرضه آن با شکست رو به رو شده و کاری از پیش نخواهد رفت.

 

البته گذشت زمان و شکست قوانین مادّی و پدید آمدن بن‌بست‌های جهانی و کشیده شدن بشریت بر لب پرتگاه جنگ، مردم جهان را به تنگ آورده و آنان را به این حقیقت واقف خواهد ساخت که اصول و قوانین مادی و سازمان‌های به اصطلاح بین المللی، نه تنها نمی‌توانند مشکلات زندگی را حل کنند و عدالت را در جهان حکمفرما سازند، بلکه همین خستگی و یأس، مردم دنیا را برای پذیرش یک انقلاب بنیادی مهیّا و آماده می‌سازد و می‌دانیم که این موضوع نیاز به گذشت زمان دارد تا تجربه‌های تلخ زندگی ثابت کند که تمام نظامات مادّی و سازمان‌های بشری در اجرای اصول عدالت و احقاق حق و برقراری امنیّت و آرامش، عاجز و ناتوان می‌باشند و سرانجام باید بر اثر یأس و نومیدی، این تقاضا در مردم گیتی برای تحقّق چنان آرمان الهی پدید آید و زمینه برای عرضه یک انقلاب جهانی به وسیله یک مرد الهی و آسمانی، از هر نظر مساعد گردد.[2]
2. تکامل علوم و فرهنگ‌های انسانی

از سوی دیگر برای برقرار ساختن یک حکومت جهانی بر اساس عدل و داد، نیاز فراوان به پیشرفت علوم و دانش‌ها و فرهنگ‌های اجتماعی و مردمی است که آن نیز بدون پیشرفت فکری و گذشت زمان، ممکن و میسّر نمی‌گردد.

برقراری حکومت جهانی که در پرتو آن، در سراسر جهان عدل و داد و قانون حکومت کند و همه مردم جهان از کلیه مزایای فردی و اجتماعی اسلامی بهره‌مند گردند بدون وجود یک فرهنگ پیشرفته در کلیّه شؤون بشری امکان‌پذیر نیست و هرگز بدون یک فرهنگ کامل، جامه عمل به خود نمی‌پوشد. این نیز احتیاج به گذشت زمان دارد.

امام باقر(علیه‌السلام) می‌فرماید:

«روزی که قائم آل محمّد(صلی الله علیه و آله) قیام کند، خدا دست خود را بر سر بندگان می‌گذارد، در پرتو آن خردها را جمع می‌گرداند و شعور آنان به حد کمال می‌رسد.»
3. تکامل وسایل ارتباط جمعی

از سوی دیگر، چنین حکومتی به وجود وسایل کامل ارتباط جمعی نیاز دارد تا در پرتو آن بتواند مقرّرات و احکام و اصول انسانی را از طرق مختلف در مدت کوتاهی به مردم جهان اعلام کند. این امر نیز بدون تکامل صنایع انسانی و گذشت زمان محقق نمی‌شود.
امام زمان
4. پرورش نیروی انسانی

از همه اینها گذشته، پیشبرد چنین هدفی و پی‌ریزی چنان انقلابی، به یک نیروی فعّال و سازنده انسانی نیاز دارد که در واقع ارتش انقلاب جهانی را تشکیل می‌دهد. تشکیل چنین ارتشی و به وجود آمدن چنین افراد پاکباخته و فداکاری، که در راه هدف و حقیقت از همه چیز بگذرند، به گذشت زمان نیاز دارد.

اگر در برخی از روایات می‌خوانیم که فلسفه طولانی شدن غیبت امام زمان، همان امتحان و آزمایش مردم است، ممکن است ناظر به همین نکته باشد؛ زیرا امتحان و آزمایش در منطق اسـلام به معنی آزمـون‌های معمولی و کشف امور پنهانی نیست؛ بلکه مقصود از آن پرورش روحیّات پاک و پدید آوردن حداکثر ورزیدگی در افراد می‌باشد.[3]

مجموع این جهات چهارگانه[4] نیاز به این دارد که زمان قابل ملاحظه‌ای بگذرد و جهان از بسیاری جهات پیش برود؛ و آمادگی روحی و فکری برای پذیرش حکومت جهانی بر اساس حقّ و عدالت در مردم پدید آید؛ آنگاه این برنامه با وسایل و امکانات خاصّی در سطح جهانی وسیله حضرت مهدی(عجّل الله تعالی فرجه الشریف) پیاده گردد و این است گوشه‌ای از فلسفه غیبت طولانی امام(عج).

پی‌نوشت‌ها:

1- کافی:1/25، کتاب العقل، ح21.

2- یکی از نشانه‌های روشن قیام امام زمان که احادیث اسلامی همگی بر آن اتّفاق دارند این است که سراسر اجتماع بشری را جور و ستم و تعدّی و بیدادگری فرا می‌گیرد و ابرهای یأس و نومیدی زندگی جامعه انسانی را تیره می‌سازد و در حقیقت فشار ظلم و تعدّی آن چنان بر دوش آنان سنگینی می‌کند که انسان را برای پذیرش انقلاب دیگر، انقلابی عمیق و بنیادی به دست توانا و نیرومند یک مرد الهی آماده می‌سازد.

3- تمام آزمونهای الهی که درباره پیامبران و اولیای وی انجام می‌گیرد برای همین منظور است. اگر خدا ابراهیم را با تکالیف و وظایف سنگینی آزمود، چنان که می‌فرماید: «وَإِذِ ابْتَلى إِبْراهیمَ رَبُّهُ بِکَلماتٍٍ فَأَتَمَّهُنَّ» (سوره بقره، آیه 124) برای همین هدف بوده است تا این رادمرد الهی به قدری در کوران حوادث قرار گیرد که در صلابت و استقامت به صورت فولاد آب دیده درآید.

4- مجموع این جهات چهارگانه را می‌توان در امور زیر خلاصه نمود: 1. تکامل روحی، 2. تکامل فرهنگی، 3. تکامل وسایل ارتباط جمعی، 4. تشکیل یک ارتش انقلاب جهانی از یک جمعیت پاکباخته و فداکار.

برگرفته از سایت جعفر سبحانی

 

   


  دلنوشته ها()
  نویسنده متن فوق: » ایمان ( سه شنبه 89/8/4 :: ساعت 3:23 صبح )
  »» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

  تشرف یک زائر به تشیع
  سلام بر مهدی فاطمه سلام الله علیها
  التماس دعای فرج در شب آرزو ها
  [عناوین آرشیوشده]

  >> بازدید امروز: 70
  >> بازدید دیروز: 76
  >> مجموع بازدیدها: 169846
  » درباره من

  ..:: الّلهم عجّل لولیک الفرج ::..
  مدیر وبلاگ : جواد[147]
  نویسندگان وبلاگ :
  سمیه
  سمیه[5]
  رز
  رز (@)[2]

  گمنام
  گمنام (@)[8]

  ایمان
  ایمان (@)[5]

  صاعقه
  صاعقه[3]
  امیر حسین
  امیر حسین[0]

  ما منتظر صبح شب یلدائیم/ آماده برای فرج فردائیم/ فردا که عزیز فاطمه(عج)می آید/ با "خامنه ای"به کربلا می آییم...
  طراح ومشاور:محمد طاهری

  » پیوندهای روزانه

  .:: TOP LINK ::.
  شیعه ها [2]
  رهبران شیعه [1]
  آینده از آن ماست... [1]
  حریم یاس [1]
  روضه [4]
  اصولگرا
  صدای شیعه [2]
  مسافر کربلا [4]
  سایت بچه های قلم [2]
  پایگاه منتظران مهدی (عج) [6]
  [آرشیو(11)]

  » فهرست موضوعی یادداشت ها
  تشرفات محضر امام زمان[9] . پیامبر[7] . آخرالزمان[6] . آیات[6] . امام[6] . تولد[6] . صفات[6] . عسکری[6] . حسن[6] . حسین[6] . حکیمه[6] . خروج[6] . خلافت[6] . عیسی[6] . فاطمه[6] . قائم[6] . قیام[6] . مادر[6] . مهدی[6] . ولادت[6] . نرجس[6] . کنیه[6] . ماه رمضان[5] . حدیث[4] . ماه رجب[3] . نیمه شعبان[2] . محرم[2] . درگذشت آیت الله بهجت[2] . زندگی و سیره آیت الله سید علی قاضی . زندگینامه امام صادق (ع) . سید علی الحسینی الخامنه ای . شب آرزو ها . شب قدر . شهادت امام جواد (ع) . شهادت امام رضا(ع) . شهادت حضرت فاطمه یاس نبی . شهادت خورشید هشتم امامت . شهادت سپهر درخشان عالم امکان دهمین امام شیعیان امام هادی . شهادت هفتمین اختر آسمان دلدادگی . شهدت حضرت زهرا(ع) . «درفش شادی خانه رضا (ع)» . جحاب زینت زن . حاج محمود . عید فطر . عید مبعث . امام زمان(عج)* . امام صادق(ع) . بقیع... . تاثیرات دعا برای امام زمان(عج) . تشرفات محضر امام زمان عج . تصاویر افطار در حرم حضرت امام رضا(ع) . مطالب خواندنی . ماه ربیع الاول . کپی لوگو . ولادت حضرت معصومه (ص) . ولادت سه اختر تابناک ولایت و امامت . ویژه نامه عید فطر . یا فاطمه . یاری خدا . یاس نبی... . میلاد امام باقر (ع) . میلاد امام هادی (ع) . میلاد حضرت امیر المومنین (ع) و روز پدر .
  » آرشیو مطالب
  محمد اصفهانی
  یا صاحب الزمان
  شهریور 1387
  تیر 1387
  آذر 1386
  مهر 1387
  آبان 1387
  دی 1387
  زمستان 1387
  بهار 1388
  تابستان 1388
  پاییز 1388
  زمستان 1388
  بهار 1389
  تابستان 1389
  تابستان 89
  پاییز 89
  آبان 89
  مهر 89
  از دست دادن فیوضات معنوی
  :::چرا حضرت مهدی(عج) ظهور نمیکند؟:::
  سالگرد ازدواج حضرت علی (ع)و حضرت فاطمه
  ناگفته های ظهور...
  مرگ نهمین خورشید
  شهادت باقر آل طاها
  تشرفات
  حاجیان جمع اند جمله در منی
  عید غدیر بر عاشقان ولایت مبارک
  شبی امیر کبیر رادر خواب دیدم
  روز مباهله
  ماه محرم شد...
  آیت الله سید علی قاضی
  تشرف دو خادم در حرم امام حسین (ع)
  در محضر صالحان

  » لوگوی وبلاگ


  » لینک دوستان
  دیارعاشقان
  منتظرظهور
  عاشق آسمونی
  ((( لــبــخــنــد قـــلـــم (((
  خندون
  هم نفس
  جادوی زندگی
  فانوسهای خاموش
  سفیر دوستی
  .: شهر عشق :.
  اس ام اس جوک SMS jok
  منطقه آزاد
  ابـــــــــــــــــــــــــــــــــــــرار
  ایهاالناس بدانید گدای حسنم
  رشادت
  soushiyant
  ویژه نامه حسبان پردیس
  شاه تور
  کان ذن ریو کاراته دو ایلخچی
  شخصی
  شخصی
  صاعقه
  عطر ریحان
  اصولی رایانه
  متالورژی_دانلودکده ی مهندسی متالورژی(rikhtegari.ir)
  چرند و پرند
  Sea of Love
  آرامش جاویدان در پرتو آموزه های اسلام
  عشق نامه
  مذهب عشق
  اسکی روی نور
  دختر ایران زمین
  *غدیر چشمه هیشه جاری*
  عا شقان وهواداران استقلال
  صراط مبین
  به بهترین وبلاگ سرگرمی خوش امدید
  پری دریایی
  چه زود دیر میشه
  exchange55
  پایگاه بسیج مسجد علوی گرگان
  داستان زندگی من
  وباگی خالی از خنده
  کشکول
  عاشق امام زمان
  انا مجنون الحسین
  عشق است و زندگی
  جهان نامرئی جن
  خاطرات این روزهای من
  آهای یه نفر تو این جزیره تنهاست
  ما می توانیم!
  شرکت نمین فیلتر
  یه دختر تنها
  عشق بورز
  آخرین منجی
  مریم جون !
  به عشق ارباب
  حدائق ذات بهجة
  بازی دل
  گتاب جوان
  منطقه آزاد چابهار
  مقالات اختلالات رفتاری و روانی...
  پسران جوان
  آینده ی سبز
  فانوس
  دنیای واقعی
  ● باد صبا ●
  ERFME 24
  نیار یعنی آرزو
  مروارید خلیج عشق
  همه چی
  پخش زنده و مستقیم حرم امام رضا علیه السلام
  پخش زنده و مستقیم حرم امام حسین علیه السلام
  پخـش زنـده و مسـتقیـم حرم حضرت اباالفضل العباس علیه
  آیت االه امجد
  MANIFESTER
  ESPERANCE2
  یاداشت های یک مادر
  روان شناسی مثبت گرا
  مسأله شرعی

  » صفحات اختصاصی

  » لوگوی لینک دوستان

  » وضعیت من در یاهو
  یــــاهـو
  » موسیقی وبلاگ